רבים חולמים לצאת לעצמאות ומגשימים את החלום בשלב כזה או אחר בחייהם. פתיחת עסק עצמאי הוא תהליך הדורש חשיבה מוקדמת ותכנון מדויק, על מנת להחליט באיזה סוג עוסק לבחור בתחילת הדרך ולהכין לקראת כך את האישורים הרלבנטיים.

לפניכם טיפים חשובים בניהול פתיחת עסק עצמאי מהביורוקרטיה ועד אנשי המקצוע שחשוב להכיר.

מה בשבילכם – פטור או מורשה

אחת הדילמות המרכזיות, שמטרידות את מי שבוחר לצאת למסע של פתיחת עסק עצמאי קשורה לסוג העוסק. עליכם לפתוח תיק עוסק במס הכנסה ובמעמד זה גם להחליט איזה עוסק תהיו – פטור או מורשה. לכל בחירה יתרונות וחסרונות: עוסק פטור אינו נדרש לדווח על מע"מ, כי מלכתחילה הוא אינו גובה תשלום מע"מ, בעוד עוסק מורשה גובה מע"מ ולכן מחויב לדווח ולשלם מע"מ.
עוסק פטור יכול להישאר בסטטוס פטור אם מחזור העסקאות השנתי שלו אינו חוצה את ה-99,033 ₪. כלומר, אם המחזור יעלה על סכום זה לא תוכלו להישאר פטורים ותחויבו לשנות סטטוס עוסק. כעוסקים מורשים תוכלו לקזז מע"מ ממס תשומות, כלומר את ההוצאות שלכם על העסק מרכישת ציוד ועד שכירות.
ההחלטה באיזה סוג עוסק לבחור תלוי במחזור העסקאות המשוער וכדאי להיוועץ עם גורם מקצועי כמו רואה חשבון על מנת לגבש החלטה. בכל אופן, תמיד תוכלו לעבור להיות עוסקים מורשים עם צמיחת העסק.

ההכנות הפיננסיות לקראת פתיחת העסק

חשוב לדאוג שיהיה לכם תזרים מזומנים וכן מקורות למימון העסק, כיוון שעסקים רבים נסגרים בשל ניהול לקוי של תזרים מזומנים. תוכלו לפתוח חשבון עסקי נפרד מהאישי על מנת לבצע מעקב על ההתנהלות הפיננסית בחשבון ולנסות להשיג כסף נזיל דרך השגת הלוואות או מקורות מימון שונים – מענקים מהמדינה, נותני חסות.
חשוב לנהל היטב את הצד הכספי של העסק ורצוי להפקידו אצל גורם מוסמך. רואה חשבון לעסק עצמאי המעניק גם שירותי הנהלת חשבונות יענה על מבוקשכם בהכוונה לתהליך, ניהול ספרים תקין, הפקת דו"חות ודיווח לרשויות. ליווי מקצועי מיומן עושה הבדל גדול בהצהרת הון, דו"ח שנתי ומעקב אחר הביצועים הפיננסיים של העסק.

חובות בפתיחת עסק עצמאי

עם חופש הפעולה של ניהול עסק עצמאי מגיעות גם החובות שחשוב להכיר. נתחיל מכך שמשנת 2017 חובה על עצמאים להפריש כספים לקרן פנסיה ובתמורה לכך, תוכלו ליהנות מהטבה בדמי ביטוח לאומי.
חוק זה חל על עצמאים בטווח הגילאים 21-60. על פי החוק, על עצמאים להפריש חיסכון פנסיוני שיעור של 4.45% על החלק שאינו עולה על מחצית השכר הממוצע במשק ו-12.25% מהחלק שעולה על השכר בממוצע. כלומר, סך שיעורי ההפקדה לא יעברו את ה- 8.5% מהשכר הממוצע במשק.
במידה וכוונתכם להעסיק עובדים בעסק, חשוב שתדעו שחלה עליכם חובה להפריש לעובדים ביטוח פנסיוני. הביטוח הפנסיוני מחושב כך: 6% הוא חלקו של העובד בהפרשות, 6.5% חלקו של המעסיק. עליכם לבצע העברה של הכסף לקופת הגמל עד שבעה ימים מתשלום המשכורת ולא יאוחר מה-15 לחודש. כמו כן, עליכם לדעת שיש לשלם לעובדים החזר נסיעות עד 22.60 ₪ ליום או לפי עלות כרטיסייה לכל הנסיעות הנדרשות לעובד ודמי הבראה בגובה 378 ₪. את דמי ההבראה ניתן לתת בתשלום מרוכז אחת לשנה או בתשלומים חודשיים.

אל תפתחו עסק עצמאי לפני שיש לכם תוכנית פעולה, הון זמין או מקורות מימון אלטרנטיביים, גורם מקצועי מוסמך שילווה אתכם בנבכי הפרוצדורה והקפידו למלא את כל החובות הנלוות לניהול עסק עצמאי. שיהיה בהצלחה!