כשחושבים על התנהלות כלכלית בישראל, עולה לראש אסוציאציה אחת "הלוואה". אנחנו מבקשים הלוואות מהבנקים, מחברות פרטיות, מחברות הביטוח ובשנים האחרונות גם ממיזמים חברתיים שמציעים הלוואות בין אנשים. הלוואות מאפשרות לנו לסגור את הפינה, לקבל מרווח נשימה קטן ולהמשיך קדימה בידיעה שפתרנו את הבעיה אבל בעצם לא ממש פתרנו אותה. פוליסת חיסכון לעומת זאת מאפשרת לנו לתכנן קדימה ולהיערך לימים בהם נצטרך סכומי כסף לכיבוי שריפות.

פוליסת חיסכון כחלק מההוצאות הקבועות בבית

טעות נפוצה של הרבה מאד משפחות המנסות להתנהל כלכלית בצורה שקולה היא לחכות שיהיה זמן לחסוך. בני המשפחה מבטיחים לצמצם הוצאות ולהיפטר מהחובות, ואז יוכלו לחסוך את העודף שנוצר. אבל בעצם, פוליסת חיסכון צריכה להיות משהו קבוע בבית, גם כאשר המצב פחות טוב.

כשיש לנו חסכון קבוע שאותו אנחנו מכניסים להוצאות הקבועות, ממש כמו ארנונה, מים או חשמל, אנחנו יודעים שאנחנו שמים בכל חודש סכום מסוים לעת צרה. בניגוד להלוואה שהופכת בסופו של דבר להוצאה כבדה, החיסכון הוא משהו שנוכל להפסיק בכל עת, וייתן לנו תמורה כשנצטרך אותה.

התאמה אישית לכל מצב בחיים, גיל או מצב משפחתי

בניגוד להלוואה שהיא סכום כסף שניתן למלא צורך מידי כלשהו, פוליסת חיסכון ניתנת תוך התאמה לצרכי המשפחה, למצב בחיים ולסיטואציה הכלכלית.

בשוק יש היום שפע של אפשרויות ליצירת פוליסת חיסכון מותאמת אישית לכל מצב ואפשר לבחור במסלולים שונים – מסלול שמאפשר משיכה בכל עת, מסלול שתוחם את הפוליסה לתקופת זמן מסוימת או מסלול שמאפשר פתיחת כמה פוליסות המותאמות למצב, לאורך זמן.

הלוואה גוררת הלוואה

אחת הסיטואציות הכי מוכרות בישראל היא הלוואה שמכסה הלוואה. אנחנו לוקחים הלוואה בעת הצורך ומגלים לאחר כמה חודשים או שנים שאנחנו משועבדים להלוואה והיא מכבידה עלינו. מה עושים? לוקחים הלוואה נוספת שמכסה על ההלוואה הקיימת ונותנת עוד מרווח נשימה תזרימי וכך אנחנו מתגלגלים לאורך זמן.

בניגוד להלוואה, שהעיקרון שלה הוא לקבל כסף תמורת תשלום חודשי וריביות, פוליסת חיסכון מאפשרת לנו – במסלולים המאפשרים פתיחה בכל עת ושחרור של כספים, לכסות חורים בתזרים בלי להשתעבד לעוד חובות לבנקים או לחברות מלוות.

פתיחת פוליסת חיסכון שמתאימה לנתונים הכספיים ולהוצאות הצפויות, תעזור לנו להימנע מהלוואות על גבי הלוואות ומשעבוד עמוק יותר ויותר לבנקים ולכל חברה אחרת שבה אנחנו יכולים לבקש הלוואות באופן קבוע.

פוליסת חיסכון היא הזדמנות להגדלת רווחים

זהו כנראה הנימוק המשמעותי ביותר בכל הקשור להשוואה בין הלוואה לחסכון. בעוד שהלוואה גוררת ריביות שמורידות מהרווחים שלנו, פוליסת חיסכון – במידה ואנחנו לא משתמשים בכספים המופקדים בה – יכולה להניב רווחים בסכומים שונים – בהתאם לסוג הפוליסה.

במקרים מסוימים, נוכל לקחת הלוואות קטנות על בסיס פוליסת החיסכון ולהימנע מתשלומים חודשיים וריביות גבוהות לאורך תקופות ארוכות.