המסלקה הפנסיונית הוקמה בשנת 2013 על ידי משרד האוצר, על מנת שתוכלו למצוא את החסכונות הפנסיוניים שלכם. למעשה, הרעיון הבסיסי היה להנגיש עד כמה שניתן את המידע, כך שהוא יהיה זמין לכל אחד שרוצה בו. המידע הזה כולל נתונים מלאים ומפורטים אודות חסכונות פנסיוניים בכל הגופים והחברות והוא כולל פירוט אודות דמי ניהול, תשואות, קיום של כיסויי ביטוח נוספים ועוד. מעבר לכך, בזכות המערכת של המסלקה הפנסיונית, ניתן לבצע ניוד כספים. מה הכוונה? אם קיימים חשבונות לא פעילים או חשבונות כפולים, אתם תוכלו בעצמכם לגבש החלטה ולבדוק מה אתם רוצים לעשות עם הכספים.

מי יכול להשתמש במסלקה הפנסיונית מלבד האזרחים?

למעשה, השימוש במסלקה פתוח לכולם החל מהאזרח הקטן ועד לגופים ציבוריים וחברות שונות. מדוע? כדי לעשות סדר לכולם בעניינים והכי חשוב – לייעל את תהליכי העבודה. ישנן 4 קבוצות עיקריות שמשתמשות בשירותי המסלקה והן:

ציבור האזרחים שחוסכים – כלומר במידה ויש לכם חסכונות פנסיוניים, אתם בהחלט יכולים לעשות שימוש במערכת המסלקה.

גופים מוסדיים – כל מי שמפעיל קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, קרנות גמל וכמו כן חברות ביטוח.

מפיצים – אנשים שעובדים כסוכני ביטוח, סוכנויות הסדר, יועצים פנסיוניים וכמובן כל סוכנויות הביטוח למיניהן.

מעסיקים – כאן מדובר על גופים ממשלתיים וציבוריים, תאגידים גדולים, חברות וגם עצמאיים.

המסלקה הפנסיונית – איך הדברים עובדים בפועל?

מרביתנו לא מסתכלים על הדוחות שנשלחים אלינו ומדוע? כי הדוחות הללו לא ממש מובנים. על כן, אם נשתמש במסלקה, נוכל לראות את הנתונים בצורה ידידותית יותר. נוכל לדעת מה אנחנו הפקדנו בעצמנו ומה המעסיק הפקיד עבורנו. על מנת לשלוף את הנתונים, כל שצריך לעשות הוא להיכנס למסלקה הפנסיונית, למלא את הפרטים והנתונים יישלחו תוך 3 ימים עסקים. כאשר תקבלו את הנתונים, תוכלו לראות היכן הכסף שלכם נמצא, תוכלו לבצע פעולות כמו ניוד כספים והכי חשוב – תוכלו לעשות סדר בכספי הפנסיה שלכם.

מבחינת הגופים המוסדיים, הם לא ממש משתמשים במערכת המסלקה. מה שכן, עליהם לספק את המידע על החסכונות הללו בהתאם לבקשת האזרח או מי מטעמו.

המפיצים יכולים להשתמש בנתונים שמציגה המערכת, קרי מסלקה פנסיונית, על מנת לדאוג לעתיד פנסיוני טוב יותר ללקוחות שלהם. כלומר כך הם יוכלו לבנות לו תיק פרישה טוב יותר. כמובן שלשם כך, עליהם לקבל קוד אימות ייפוי כוח מהלקוח שלהם. באמצעות הקוד, המידע יוצג להם.

מבחינת המעסיקים והשימוש שלהם במערכת, הוא יכול להיות יעיל ונוח יותר. מדוע? הם יכולים באמצעות המערכת לדווח על הפקדות פנסיה על פי החוק, בצורה קלה ומהירה.

שורה תחתונה

מומלץ להשתמש במערכת המסלקה הפנסיונית ולדעת בדיוק מה קורה עם הכספים שלכם. אל תהיו שאננים ותישארו מאחור. מדובר על כספים חשובים שישמשו אתכם לאחר שתפרשו מהעבודה.