מעוניינים לצאת לפרישה מוקדמת? קחו בחשבון שהיא לא מתאימה לכל אחד. אם בכל זאת מחליטים ללכת על הצעד הזה, מומלץ להגיע עם כמה שיותר נתונים ומידע.

ההבדל בין פנסיה רגילה לפנסיה מוקדמת

ההבדל בין שני הסוגים של הפנסיות האלו מתבטא בגילו של הפנסיונר. גיל הפרישה לגברים הוא 67 ואילו גיל הפרישה לנשים הוא 62. פנסיה מוקדמת משולמת לאנשים צעירים יותר מגיל הפרישה. גובה התשלום של הפנסיה המוקדמת יהיה נמוך יותר מזה של הפנסיה בגיל הפרישה. פנסיה מוקדמת מוצעת לעובד או עובדת ביוזמת המעסיק.

מה צריך לעשות על מנת לצאת לפנסיה מוקדמת?

יש לקחת בחשבון שהזכות לפנסיה מוקדמת לא ניתנת לכל עובד או עובדת. היא ניתנת במקרים מיוחדים. את אותם מקרים יש לחלק לשתי קטגוריות:

-הפרישה מוצעת מטעם המעסיק. מדובר על הצעה שתינתן לעובדים שהמעסיק מעוניין שיפרשו לפני הזמן.

-הפרישה היא כחלק מהסכם עבודה. על פי ההסכם, יש זכות לפנסיה מוקדמת.

האם הפנסיה חייבת בדמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות?

אם מדובר על פנסיה מוקדמת, אז בוודאי שהיא חייבת בתשלומי ביטוח לאומי וביטוח בריאות. תשלומים אלו יהיו בשיעור נמוך. במידה ומדובר על פנסיה רגילה, אז היא פטורה מהתשלומים האלו.

למה יש הבדל בדמי הביטוח הלאומי אם שנינו יצאנו לפנסיה מוקדמת?

עובדים שפרשו לפנסיה מוקדמת והינם נשואים ובני או בנות הזוג מבוטחים בביטוח זקנה ושאירים והם לא עובדים שכירים או עצמאיים, זכאים לפטור מדמי ביטוח לאומי בעבור הפנסיה שלהם.

האם יש הקלות במס כאשר יוצאים לפנסיה מוקדמת?

הקלות מס ניתנות רק למי שהגיע לגיל פרישה וכמו כן למי שהפרישה שלו נעשתה בגלל אחוזי נכות גבוהים (מעל 75 אחוז ומעלה).

פטור ממס – האם כדאי לקחת פטור ממס על הפנסיה או על מענק הפרישה?

לא כל העובדים זוכים לקבל גם פנסיה מוקדמת וגם מענק פרישה. מה שכן, במידה ואתם עומדים בפני דילמה בנושא, יש לבצע חישוב של ערך הפטור על מענק הפרישה. לאחר מכן, יש להשוות אותו לערך הפגיעה של הפטור לפנסיה.

הנחה במס עקב התגוררות ביישובי ספר – האם היא תינתן גם אם יוצאים לפרישה מוקדמת?

הנחות הניתנות בהתאם למיקום המגורים, ימשיכו להינתן גם אם העובד או העובדת יוצאים לפנסיה מוקדמת.

האם יש זכאות לדמי אבטלה כאשר מקבלים פנסיה מוקדמת?

במידה ולא נמצאה עבודה בלשכת התעסוקה, גם כאלה שיצאו לפנסיה מוקדמת, יהיו זכאים לדמי אבטלה. מה שכן, אלו יהיו דמי אבטלה שמהם יופחת סכום הפנסיה המוקדמת. יש לזכור שדמי האבטלה הם בגובה של השכר הממוצע בשוק. על כן, אם הפנסיה המשולמת גבוהה מסכום זה, אין זכאות לדמי אבטלה. אם היא נמוכה מהסכום, אז יש זכאות לקבלת דמי אבטלה נמוכים (זאת משום שיש להפחית מתשלום הפנסיה את תשלום דמי האבטלה).

לפני שמחליטים על פנסיה מוקדמת

על פי המידע שהוזכר לעיל, ניתן לראות שיציאה לפנסיה כרוכה בהתחשבות בכל מיני שיקולים וגורמים. אלו מתבטאים הן במישור האישי והן בכלכלי. על כן, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי שיינתן על ידי עו"ד דיני עבודה. לאחר שיחה מעמיקה עם איש מקצוע כזה, אפשר לקבל החלטות נכונות וכאלה שיטיבו עם העובד או העובדת.