כולנו כבר יודעים כי חיסכון לפנסיה הינו בעל חשיבות מרכזית גדולה על עתיד חיינו בשל כמה סיבות ואחת חשובה במיוחד – בתקופת הפנסיה מרבית האנשים אינם מסוגלים לעבוד באופן מלא והם נדרשים להסתמך על כספים אשר צברו בשנים עברו.

על פי החוק בישראל, מעסיקים חייבים להפריש כספי פנסיה ולהעבירם לקופות מיוחדות אשר מתמחות, בין היתר, בניהול כספים אלו. קופות אלו מנהלות גם כספי השתלמות וגמל שאף הם מנוכים מתשלומי העובדים לצרכי חיסכון. ההבדל המהותי בין כספים אלו לכספי פנסיה הוא בעובדה כי ניתן לפדות אותם בטווח זמן קצר יותר מאשר כספי פנסיה שנועדו לתקופת פרישה. החוק קובע כי כספי הפנסיה חייבים להיות מנוהלים על ידי גורם מתפעל המתמחה בתפעול פנסיוני וכל מעסיק אשר מעסיק למעלה מעשרים עובדים חייב לבחור אחד כזה. החוק קובע גם כי לעובד ניתנת האפשרות לבחור את  הקופה בה הוא מעדיף לחסוך את כספו.

זכות העובד לבחור…

הגורם המתפעל חייב להתיישר לפי בקשת החוסך ובשל כך הוא עובד מול קופות שונות כדי לשמר יכולת ניהול כספים עבור החוסכים אשר יכולים לבחור בקופה המועדפת עליהם בשל שיקולים שונים שהחשובים בהם הם גובה הרווחים על החסכונות לצד דמי הניהול הנמוכים.

קיימות קופות בעלות  מוניטין אשר יצרו רווחים גבוהים משל האחרות לאורך זמן. הסבירות היא שהמגמה הזאת אצלם תימשך בגלל ניהול יעיל ומקצועי שלהן. בעבר קבעו המעסיקים את הקופות עימן הם עבדו על פי פרמטרים כגון עמלות נמוכות והטבות אחרות עבורם. לא תמיד הבחירה הזאת הייתה לטובת העובדים, וכיום, כאמור, כל עובד עושה את הבחירה  בקופה המועדפת עליו.

תפקיד הגורם המתפעל

לגורם מתפעל ישנם מספר תפקידים מרכזיים חשובים:

  • גורם זה מבצע את ההפקדות הפנסיוניות ואחראי למעקב אחרי הכספים. כך, הוא מוודא שהם אכן מועברים לחשבון העובד לאחר הנפקת תלוש המשכורת. במידה והסכומים אינם מועברים בפועל ישלח הגורם המתפעל הודעות על כך למעסיק ולעובד עצמו.
  • במידה ומגיעים לעובדים הנחות בדמי הניהול, יועבר המידע על ידי הגורם המתפעל למעסיק.
  • בנוסף הגורם המתפעל ישלח מידע חשוב, וכן, דו"חות שוטפים על יתרות פיצויים, כספים צבורים וכדומה.

    במרבית המקרים ניתן לבחור מספר גורמים מתפעלים: חברה חיצונית או משרד רואי חשבון המתמחים בתחום, סוכן ביטוח שעובד עם העסק על בסיס קבוע, או כל סוכן ביטוח אחר. בעל העסק או עובד ייעודי בו גם יכולים לשמש בתפקיד. המעסיק הוא זה שנותן הרשאה לגורם המתפעל, ובנוסף חייב להיות הסכם כתוב ביניהם.