המילה "פנסיה" נשמעת כמו מילה של מבוגרים. קשישים, אפילו. סבא וסבתא שלכם יצאו לפנסיה, ההורים שלכם יצאו לפנסיה – אבל איכשהו קשה לדמיין את עצמכם יוצאים לפנסיה. אתם שקועים בשגרה היומיומית, עובדים קשה, מנסים לעבור את היום בשלום ולגמור את החודש בפלוס, למי בכלל יש זמן לתכנן או לדמיין מה יקרה בעתיד הכל כך רחוק, ביום בו יגיע הרגע לפרוש מהעבודה?

הבעיה היא שפנסיה היא לא רק מושג של קשישים, ולמעשה אין לה קשר לגיל. פנסיה יכולה להינתן גם במקרה שבו החוסך מאבד את כושר עבודתו מסיבה כלשהי (בדרך כלל עקב היותו נכה או סיעודי) ובנסיבות מסוימות יכולה להינתן גם לשאריו.

זוהי הסיבה העיקרית בעטיה עליכם לדאוג עכשיו, כמה שיותר מוקדם, ולא מספר חודשים לפני גיל הפרישה. ישראלים רבים מדי אינם טרודים במחשבות על העתיד כשהם צעירים וכוחם במותניהם, אולם דווקא זה הזמן להסדיר את כל העניינים הקשורים לפנסיה. ממש כפי שרצוי שכל אחד יידע מהי קצבת נכות גם אם איננו נכה ומהי תביעת ביטוח סיעודי גם אם איננו סיעודי (שהרי אי אפשר לדעת מתי חס וחלילה ניקלע לתאונת דרכים או נחלה במחלה קשה) כך כל אחד מאיתנו צריך לדעת מהי פנסיה.

מה זה בעצם פנסיה?

הרעיון של קרן פנסיה פשוט מאוד: לאורך השנים בהן אדם מסוגל לעבוד ולהשתכר שכר עבודה, הוא מפריש סכום מסוים מדי חודש לחיסכון הפנסיה. הסכום שבחיסכון הזה מצטבר ומצטבר, ממתין ליום בו החוסך יפרוש מעבודתו, כלומר "ייצא לפנסיה" – ואז החוסך מתחיל לקבל קצבה כספית חודשית שמקורה באותו חיסכון שחסך לאורך השנים. גובה הקצבה נקבע על פי תנאים שנקבעו בתחילת החיסכון, ועבור פנסיונרים רבים היא מהווה מעין משכורת חודשית בתקופה בה הם אינם עובדים.

ככל שתקדימו להתחיל לחסוך לפנסיה, כך יצטבר יותר כסף בחיסכון כאשר תזדקקו לו, משמע גובה הקצבה החודשית יהיה גבוה יותר. מדוע זה חשוב? משום שאם אתם חיים את רוב חייכם ברמת חיים מסוימת, סביר להניח שתרצו להמשיך ליהנות ממנה גם לאחר שתפרשו מהעבודה. לפיכך, אם לא תדאגו מספיק זמן מראש לחיסכון פנסיוני, אתם עלולים למצוא את עצמכם ברמת חיים נמוכה באופן משמעותי מזו שהתרגלתם אליה.

גלו אחריות והסדירו את הפנסיה עוד היום

בחירת אפיק החיסכון הפנסיוני היא החלטה פיננסית חשובה, והחברות הקיימות בשוק המציעות מוצרים פנסיוניים יודעים זאת. יש הרבה אפיקים שבהם אפשר לחסוך לפנסיה, וחשוב מאוד שתבדקו, תשוו ותבינו מהן האפשרויות ומה ההבדלים ביניהן על מנת להתאים את החיסכון הפנסיוני שלכם להעדפות, ליכולות ולצרכים שלכם.

חשוב גם לדעת שמדובר במוצר כמו מוצרים רבים אחרים, וככזה הוא עולה כסף. קחו זאת בחשבון כאשר תשוו בין האפשרויות השונות וחפשו דרכים לחסוך בעלויות היום כדי שתוכלו ליהנות מהפנסיה שלכם כראוי בעתיד.