ייעוץ פנסיוני הוא מושג שאנחנו שומעים בישראל יותר ויותר במהלך השנים האחרונות, ולא במקרה – במהלך העשור האחרון נמצא המשק הישראלי בעיצומה של רפורמה בתחום הפנסיה, רפורמה אשר באה להבטיח כי לכמה שיותר אזרחים ועובדים בישראל יהיה חיסכון פנסיוני אשר יעמוד לרשותם כאשר יגיעו לגיל הפרישה. רפורמה זו מתקדמת שלב נוסף השנה (2018) כאשר במהלך שנה זו גם עצמאיים מחויבים בהפרשה לחיסכון פנסיוני. מכיוון שמאות אלפי ואולי אף מיליוני עובדים ישראלים זוכים פתאום לקרן פנסיה ולחיסכון ארוך טווח, ברור מדוע חשוב שיקבלו ייעוץ בדבר הדרך הנכונה לנהל חיסכון זה. מהן הנקודות החשובות שיועץ פנסיוני טוב יכול לסייע לנו בהן ומדוע שירות זה חשוב ורלבנטי כל כך עבור כל עובד ועובדת בישראל?

 

תחום שרק בוגרי לימודי ביטוח פנסיוני יכולים להכיר – העולם המורכב של הפנסיה

בעוד "קרן פנסיה" אולי נשמעת כמו מושג פשוט יחסית לחלקנו, בפועל מדובר בתחום מורכב ועשיר בפרטים קטנים וגדולים, חשובים יותר וחשובים פחות. על מנת לעשות סדר בים הפרטים והמספרים הללו, נדרשת למידה מעמיקה ושיטתית של התחום. בדיוק מסיבה זו קיים מסלול לימודים ייעודי בישראל כיום – קורס ייעוץ פנסיוני (או לימודי ביטוח פנסיוני) אשר מכשיר באופן רשמי את היועצים הפנסיוניים של המחר – אנשי המקצוע אשר המדינה נותנת להם את הרישיון והאישור הרשמי לייעץ לנו בנושא מורכב וחשוב זה (שימו לב – מי שלא סיים קורס ייעוץ פנסיוני ולא עבר את המבחנים הרשמיים של משרד האוצר וקיבל את הרישיון מטעם המדינה אינו מורשה לייעץ לכם בנושא זה!).

storyblocks

storyblocks

יועץ מקצועי על מנת שלא ניאלץ לעבור לימודי ביטוח פנסיוני בעצמנו

מה יכול להיות מורכב ומסובך כל כך בחיסכון פנסיוני? ובכן, ייתכן בהחלט כי חלקנו (לפחות אלו מבינינו עם גישה טובה למספרים וחישובים מספריים) יכולים להבין בעצמם את כל הנקודות והסעיפים השונים של עולם החיסכון הפנסיוני, ולהרכיב בעצמם חיסכון פנסיוני טוב ויציב לאורך זמן זה אולי ייקח קצת עבודה, למידה והתעמקות בים הנתונים והפרטים הקטנים, אך זה בהחלט אפשרי. עם זאת, עבור רובנו מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית – גם אם אנחנו בסדר עם חישובים ומספרים וגם אם יש לנו את כל הסבלנות שבעולם לשבת וללמוד את כל הניואנסים והנקודות החשובות השונות של תחום זה, עדיין לא בטוח שנדע להרכיב בדיוק את החיסכון הפנסיוני המושלם עבורנו, וייתכן בהחלט כי גם לא נזכור להיות תמיד עם האצבע על הדופק בניהול החיסכון הזה, בהתאם למתרחש בשוק.

 

במקום שמיליוני עובדים במשק יתחילו ללמוד עכשיו כיצד עובד עולם ביטוח הפנסיה, אשר  מהווה חלק אינטגראלי משוק ההון עצמו, יועצים פנסיוניים הם אנשי המקצוע אשר לומדים את התחום לעומק עבורנו, ולכן השירות שהם מעניקים (כמו גם שירותיהם של מנהלי קרנות הפנסיה) חשוב ורלבנטי כל כך עבור כל עובדת ועובד במשק, כולל עצמאיים ועצמאיות…