אחד הנכסים הכי גדולים שלנו, מעבר לדירה, רכב, כסף, זו כמובן הבריאות. אפשר לומר שעד החורף האחרון רבים מאיתנו הקלו ראש בבריאות ולא ממש נתנו את כובד ראשם בנושא הזה, אך נגיף הקורונה לימד את כולנו שיעור חשוב, שמוסר ההשכל שלו הוא הקלישאה החבוטה אך הכל כך נכונה, העיקר הבריאות. 

חוק בריאות חובה

במדינת ישראל קיים ביטוח בריאות חובה, כזה שיורד לכולנו מידי חודש במשכורת, ביטוח זה למעשה מעניק לנו הנחה משמעותית כאשר נזדקק לאשפוזים שונים או תרופות הנמצאות בסל התרופות. בארה"ב למשל, נכון למועד כתיבת שורות אלו (יוני 2020) אין חוק ביטוח בריאות חובה, מה שלמעשה אומר שעל כל פרוצדורה רפואית לה אתם זקוקים, תשלמו הרבה. רק תתארו לכם כמה ישלם אדם שהיה מאושפז כמה ימים או שבועות, תסריט לגמרי אפשרי בימי מגפת הקורונה, ניחשתם נכון, הון תועפות, בהחלט סביר להניח שאם הוא שרד את המחלות את העול הכלכלי שמגיע איתן הוא יתקשה מאד לשרוד, אך זהו נושא אחר לגמרי. בנוסף לתשלום הקבוע מידי חודש במשכורת, יכול כל אדם להוסיף כסף לתשלום לקופ"ח שלו וליהנות מטיפולים מסובסדים נוספים. 

מה ההבדל בין קופ"ח לביטוח בחברה פרטית?

המאפיין הדומה בין השתיים ואולי היחידי, הוא ששתיהן עובדות על מנגנון ההפחדה של הלקוח, כלומר, אם לא תרכוש אצלינו עלול לקרות לך משהו רע. עיקר ההבדל בין השניים הוא זמינות הטיפולים, כאשר אם נעשה ביטוח בריאות בחברת ביטוח פרטית, לעיתים נקבל תורים או טיפולים מהר יותר מאשר אם אנו מטופלים בקופות החולים שלנו. בנוסף לחברות הביטוח יש מסלולים מותאמים אישית למבוטח, נניח אם הוא זקוק להשתלות מסוימות או טיפולים מותאמים ספציפית, תרופות שאינן כלולות בסל התרופות. זה המקום לציין שחברות הביטוח הפרטיות רשאיות לדחות מבקשי ביטוח בשל מצבם הרפואי ולסרב לבטחם, מה שקופות החולים אינן מורשות לעשות, כך שאם מצבכם הבריאותי לא תקין, חברות הביטוח הפרטיות הן לא המקום בשבילכם. כמו כן, לא פעם קורה שמבוטח בחברת ביטוח פרטית, תובע את חברת הביטוח בשל מצבו הרפואי ומנגד חברת הביטוח טוענת שמצבו הרפואי היה רע עוד מלפני כן, דבר שהוא אבסורד, שהרי לא הייתם מבטחים אותו אם הוא לא היה בריא, במקרים כאלו כדאי להיעזר בעורך דין ביטוח לצידכם ויבטיח את צדקתכם בכל תהליך התביעה הזה. עוד נדבך חשוב שיש להזכיר הוא נושא התשלומים, בעוד שקופות החולים רשאיות לשנות את דמי החברות ואת השירותים הכלולים בחברות הזו, חברות הביטוח אינן רשאיות לכך והחוזה שנחתם איתן תחילה הוא החוזה המחייב, כמו גם תשלום חודשי. במקרה שאתם מתקשים להבין את אחד מהחוזים, של הקופה או של חברת הביטוח, ניתן לתת לעו"ד ביטוח להציץ בחוזה ולספק לכם את המידע הדרוש לגבי אותם כיסויים להם אתם זקוקים בשלב זה של חייכם.