במצבים בהם הביטוח הפנסיוני כולל בתוכו גם הפקדות למרכיב פיצויים בגין תקופת עבודה, עולה השאלה, כמה באמת מגיע לאדם שמפוטר מעבודתו בזמן אמת? האם עובד שפוטר זכאי להשלמת הפיצויים שלו? מה קורה שהביטוח פנסיוני מכסה רק חלק מזמן העבודה ולמה זה צריך להיות קשור לרווחים שהצטברו בקופת הפנסיה? האם הם אלו האמורים לכסות את החוסר הזה או שבנוסף צריך העובד לקבל את כל הזכויות שלו על פי חוק? במאמר שלפניכם יסביר עורך דין פנסיוני על התנהלות בנושאים אלה ואיך לפתור את המצב כאשר עובד דורש את המגיע לו על פי חוק. 

הקשר בין עורך דין פנסיוני לבין כל פיצויי פיטורין 

במעמד בו העובד דורש מעבר לזכויותיו קיים צורך מוחשי בייצוגו של עורך דין פנסיוני בעניין.  בכדי להבין במה מדובר הנה מצב אחד מיני רבים המתאר דחיית תביעה שטען לכאורה כי המעסיק לקח לעצמו את רווחי הקרן. התרחיש הינו תרחיש בו אדם שעבד במשך שלוש שנים על משכורת של 8000 שח, זכאי על פי חוק הפיצויים ל24000 שקלים – כאמור משכורת לכל שנה בעוד קרן הפנסיה הפקידה עבורו פיצויים רק בגין שנה ועדיין הפוליסה הייתה כל כך רווחית שהיא כן הצליחה לצבור בתוכה את סכום הפיצויים? האם אפשר להסתמך על הרווחים של ההפקדות בגין ההפקדות בגין שנה בלבד או לספק לעובד את מה שמגיע לו ללא קשר לרווחיות זו? בחלק הזה נצמד המעסיק לחוק בית הדין לעבודה וטען כי אין קשר לרווחיות וכי הפוליסה סיפקה את פיצויי הפיטורים שחושבו על פי מכפלת המשכורת האחרונה בשנות העבודה. האם  נתקלתם בתביעה מצד עובד כזה או אחר? בדיוק במעמד הזה עורך דין פנסיוני יודע ויכול לעשות לכם סדר "בבלגן". 

חוק פיצויי פיטורין – לקבל את מה שמגיע על פי חוק 

מבין כל החוקים המוצגים בתחום הנ"ל החדשות הטובות הן כי סעיף 14 לחוק הפיצויים מציין כי הפרשות המעסיק לקופת גמל אינן מחליפות פיצויי פיטורין אלא אם היה הסכם אחר הקשור לרוב בהסכמים קיבוציים. התשלומים אותם חסך המעסיק בקופת הפיצויים הם חסכון שעשה המעסיק והוא זכאי לשחררם או להשביתם בהתאם לנסיבות המתאימות. בסיכומו של דבר, מעסיק שחסך בקופה שפתח את כספי הפיצויים רשאי לעשות איתם כל העולה על רוחו ובתנאי שזה קורה על פי חוק. לצורך העניין אם מעסיק חסך את הסכום הנ"ל והקופה צברה תשואות ורווחים רשאי המעסיק להתייחס לכך לפיצויים לכל דבר נוכח העובדה כי הקופה נפתחה ביוזמתו שלו. במעמד הזה לא יצטרך המעסיק להשלים מכיסו את הפיצויים והרי זו הייתה תוכניתו מלכתחילה – לחסוך את העלויות במעמד הפיטורין אם יגיע אחד כזה.