בימינו כמעט כל אדם מבקש בשלב כזה או אחרת הלוואה. הלוואה מגופים שונים בין אם דרך הבנק ובין אם דרך חברות חוץ בנקאיות ניתנת למגוון של מטרות כמו למשל נסיעה לחו״ל, ניתוח, רכישת רכב חדש, שיפוץ הבית ועוד…

אדם שנכנס היום לבנק ומבקש הלוואה וזה לא משנה מהי מטרת ההלוואה אותה הוא מבקש, יקבל הלוואה עם ריבית של פריים פלוס שלוש, פריים פלוס ארבע בממוצע כאשר היום ריבית הפריים עומדת על 1.6, כלומר הריבית השנתית אותה נשלם על ההלוואה שניקח עומדת על חמישה כ- 5% בשנה.

בשנים האחרונות שוק ההלוואות עבר שינוי ניכר כאשר ניתן לקבל הלוואות על חשבון קרן ההשתלמות, על חשבון קרן הפנסיה או קופות גמל בתנאים אטרקטיביים במיוחד.

מה זה אומר הלוואה על חשבון קרן הפנסיה?

מדובר בפתרון ממנו רבים מאיתנו יכולים להנות אבל לא כולנו מודעים אליו. על פי החוק, כל אחד מפריש יחד עם המעסיק שלו (עצמאיים מפרישים לעצמם) סכום מסוים שעובר לקרן הפנסיה שלנו. היום ניתן לקבל הלוואה על חשבון קרן הפנסיה בתנאים אטרקטיביים במיוחד, בריביות נמוכות בהרבה ממה שהבנקים מציעים כאשר הממוצע עומד על בין 1-2% בשנה. כלומר, עמית בקרן רשאי לקבל הלוואה על חשבון קרן הפנסיה שצבר. הלוואה מהסוג הזה נחשבת להלואאה זמינה, ללא בטחונות, כאשר תנאי ההחזר נוחים במיוחד. בנוסף, חלק מקרנות הפנסיה מאפשרות ללקוחות שלהם להתחיל להחזיר את ההלוואה רק אחרי שנה ועבור רבים מדובר ביתרון נוסף.

לדוגמא, נניח שאנו זקוקים להלוואה מאושרת באופן מהיר על סך של- 50,000 שקלים לצורך שיפוץ הבית ומעוניינים לפרוס אותה לשלוש שנים. במידה וניקח את ההלוואה מהבנק הריבית תהיה בממוצע של 7,600 שקלים לשלוש שנים בעוד שבהלוואה הנלקחת מקרן פנסיה הריבית הממוצעת שתשלם עומד על 1,500 שקלים.

מי יכול לקבל את ההלוואה ?

למעשה, כל מי שיש ברשותו חיסכון פנסיוני החל משלוש שנים, יכול לבקש מחברת הפנסיה לקבל הלוואה על חשבון הפנסיה. כאמור, מסלולי ההחזר משתנים בהתאם לסוג הקרן, הסכום שנבקש וסוג ההלוואה כאשר לרוב ניתן לבקש החזר חודשי של הקרן פלוס ריבית או החזר חודשי של הריבית בלבד כאשר בתום תקופת ההלוואה תוחזר הקרן עצמה.

לסיכום, טרם לוקחים הלוואה מהבנק, כדאי לבחון את האפשרויות השונות העומדות בפנינו, לבדוק היטב את הריביות ואת תנאי ההחזר ורק אז לקבל החלטה.