אם אתם בעלי עסק והגעתם למצב של מינוס בבנק, נסו לבחון אפשרות של לקיחת הלוואה מקרן הפנסיה שלכם. תנאי ההלוואה עשויים להיות טובים יותר ממקורות אחרים המציעים הלוואות. מה שכן, יש לקחת בחשבון שכאשר רוצים למשוך כספים מקרן הפנסיה, לא ניתן למשוך אותם בכל מועד והם לא נזילים כמו כספי ם הנמצאים בקופות גמל או קרנות השתלמות. מקרן הפנסיה שלכם, תוכלו לקחת הלוואה בגובה של עד כ-30 אחוזים מכספי התגמולים הנמצאים בה.

מהם היתרונות בקבלת הלוואה מקרן הפנסיה?

נכון, לא מדובר על הלוואה גבוהה ויכול להיות שתוכלו גם לקבל הלוואה זהה בתנאים דומים במקומות אחרים. אבל מדוע בכל זאת שווה לכם לקחת הלוואה מקרן הפנסיה?

-מדובר על חלופה נוספת לקבלת הלוואה. את אותה החלופה, תוכלו לשלב לצד חלופות אחרות שגם הן טובות ויכולות להשלים לכם את סכום הכסף המבוקש. חלופות כאלה יהיו למשל, הלוואה המוצעת על ידי משרד הכלכלה והתעשייה ובשיתוף הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. מדובר על הלוואה מטעם הקרן בערבות מדינה, המיועדת ליזמים ועסקים בעלי מחזור הכנסות של עד 100 מיליון שח וכמו כן לתעשיינים, יצואנים, חקלאים, עמותות חברתיות ועוד. ההלוואה הזאת ניתנת למטרות שונות בהן, הון חוזר, השקעה בעסק, הקמה של עסק חדש. מקורות נוספים שנותנים הלוואות הם גם חברות כרטיסי האשראי, הבנקים וחברות פרטיות.

-מדובר על תנאי ריבית אטרקטיביים. אם נשווה את תנאי הריבית של ההלוואה שניקח מקרן הפנסיה לעומת זאת שניקח מחברות האשראי, נראה שהתנאים מעולים ומשתלמים. אגב, זאת להבדיל מקרנות השתלמות, בהן הריביות נמוכות יותר מקרנות הפנסיה.

-אין צורך בערבים על מנת לקבל את ההלוואה. אם מדובר על סכום הלוואה גדול במיוחד, אז יכול להיות שתידרש חתימה של בן או בת הזוג.

-אין תשלום על פתיחת תיק. כאשר אתם לוקחים הלוואה מקרן הפנסיה, לא יהיו תשלומים נוספים, למעט תשלום הריבית על הטיפול הכרוך בתהליך ההלוואה.

-אין קנסות יציאה או עמלות על פרעון מוקדם של ההלוואה.

מהם החסרונות בקבלת הלוואה מקרן הפנסיה?

-אתם לא יכולים לנייד את הכספים לקרן פנסיה אחרת. כלומר, גם אם קיבלתם תנאי טובים יותר בקרן פנסיה אחרת, אתם לא יכולים לעבור אליה.

-תהליך מסורבל. הלוואה מחברות אשראי או בנקים, ניתן לקבל יחסית בקלות. כאשר מדובר על הלוואה מקרן פנסיה, יש צורך באישורים מסוימים והדבר הופך לתהליך ארוך ומורכב.

-תנאי ריבית לא אטרקטיביים במיוחד. אם יש לכם גם קרן השתלמות, נסו לנצל אותה לפני שאתם מנצלים את הכספים בקרן הפנסיה.

איך לוקחים הלוואה מקרן הפנסיה?

יש לבדוק את תנאי התקנון של החברה בה מנוהלת קרן הפנסיה שלכם. לאחר שמילאתם את הטפסים הנדרשים לצורך קבלת ההלוואה, יש לצרף גם מסמכים כמו, צילום תעודת זהות, אישור על חשבון בנק, תלושי שכר, תדפיס בנק. במקרים מסוימים, יש גם צורך בחתימה של בן או בת הזוג.