חשבתם שפנסיה היא מילה שרק לקראת גיל 60 תתחילו לבחון אותה ברצינות, שביטוח למצבי סיעוד מיועד רק לנכים או לקשישים ושבכלל, כל חברות הביטוח רק רוצות בטובתנו ולמעננו, אז חשבתם. הגיע הזמן שתחשבו שוב ותבינו שמדובר במיתוסים מזעזעים שאנחנו סוחבים איתנו כבר דורות ואם לא נחליט לבצע שינוי עמוק בחשיבה שלנו אנחנו נהיה הראשונים להיפגע.

פנסיה, כבר מהעבודה הראשונה

סיימתם את הצבא, טסתם לטיול הגדול, הספקתם ללמוד ולהיכנס לשוק העבודה? ברכות. כעת, בעודכם נחשפים למידע החדש והמשמעותי על קרן הפנסיה שלכם, חשוב שתדעו לשאול את השאלות החשובות שיגרמו לכם לבחור במוצר הפנסיוני הראשון שיאפשר לכם לחסוך לגיל פרישה. כמו בהרבה מקרים אחרים, מה שקונים בזול צפוי, לבסוף, לעלות ביוקר וכשמדובר בחיסכון פנסיוני ההבדל יכול להגיע למאות אלפי שקלים. הפתרון לחוסכים בקרנות החדשות הוא להגדיל את ההפרשה לחיסכון בכל חודש או לדחות את גיל הפרישה.

ביטוח סיעודי מתאים [כמעט] לכולם

לא משנה עד כמה ננסה להתעלם מזה ולהדחיק, אבל הסבירות של כל אחד מאיתנו להגיע למצב בו נאלץ לקבל שירותי סיעוד לזמן ממושך היא גדולה מאוד. עלויות הטיפול לחולים סיעודיים הזקוקים לעזרה גם הן עולות עם השנים, בין היתר בעקבות השינויים בשכר המינימום, והן מוערכות בכ-7,000-10,000 ₪ בחודש לאדם השוהה בביתו, וכ-15,000-20,000 ₪ לאדם המאושפז במוסד סיעודי.

רבים המגיעים למצב סיעודי נפטרים במהלך החודשים הראשונים של מצבם, ומי ששורד את השנה הראשונה עלול להישאר כחולה הזקוק לעזרה בתחום הסיעוד אף 10 שנים ויותר. הסיוע שמספקת המדינה במקרי סיעוד הינו חלקי בלבד, ומתבסס על קצבה מביטוח לאומי ומתמיכה נוספת ממשרד הבריאות, הניתנת בהתאם לבדיקת מצבם הכלכלי של החולה ובני משפחתו. קופות החולים במדינת ישראל מציעות באופן גורף ביטוח למקרי סיעוד במחיר מוזל, אבל כמו שכבר ציינו בהתחלה מה שעולה לנו בזול בהתחלה יכול לעלות לנו ביוקר בעתיד. ביטוח סיעודי לרוב מעניק כיסוי חלקי ורק ל-5 שנים ולכן, המלצתנו היא לבחון שוב את נושא הסיעוד ולבחור ביטוח מקיף יותר מחברה פרטית וזאת על מנת להימנע מפגיעה כלכלית משמעותית במקרים של סיעוד מתמשך.

>>> קראו כאן על החזרי ביטוח לשירותי אחות פרטית לסיעודיים

7 שנים קשות? על התיישנות הגשת תביעות ביטוח

אחד הנושאים אשר יש להיות ערים לו, הוא תקופת ההתיישנות להגשת תביעות ביטוח. אכן, ברוב תחומי המשפט תקופת ההתיישנות שאני מכירים ומודעים לה היא 7 שנים, אולם בתחום הביטוח תקופת ההתיישנות קצרה בהרבה. בדרך כלל 3 שנים בלבד ויש תביעות ביטוח המתיישנות תוך זמן קצר מזה, לעיתים אפילו תוך ימים ספורים. חשוב שלא נגלה שאננות ונבחן טוב טוב כל מקרה לגופו בלי לבזבז זמן יקר שעולה לנו הרבה מאוד כסף ויכול לפגוע בעתידנו בצורה חריפה.

ככל שנדע לשים דגש על הנושאים החשובים באמת, לא נפחד לחקור ולשאול שאלות גם בנושאים שנראים לנו מובנים מאליהם נצליח למנוע עוגמות נפש ברגעי משבר קשים.

ובשורה התחתונה: שרק נהיה בריאים.