כל אזרח ישראלי, כידוע, צריך להחזיק ברשותו ביטוח בריאות ממלכתי. זאת אומרת, שכל אזרח ישראלי חייב להיות חבר באחת מקופות החולים ולשלם עבור ביטוח בריאותי ממלכתי. כך הוא יכול לקבל שירותי בריאות מסובסדים.

מאחר וביטוחים אלה, לא תמיד מספקים את השירותים הנדרשים, וגם אם כן אז מאחר והביקוש אליהם הוא מאוד גבוה, אז במקרים מסוימים לוקח הרבה יותר זמן לקבל אותם, הרי שמבוטחים רבים בוחרים לרכוש גם ביטוח בריאות פרטי דרך חברת ביטוח. במקרים מסוימים, מקומות עבודה רבים מספקים ביטוח בריאות פרטי לעובדים.

המשמעות של ביטוח בריאות קבוצתי הוא, כל העובדים המשתייך לארגון, עמותה, קולקטיב, מקבלים כיסוי רחב שמתאים לצרכים שלהם (במקרים רבים גם של המשפחות שלהם). כך אם אחד מהם יידרש לבצע בדיקות ולעבור טיפולים מסוימים, הוא יוכל להפעיל את הפוליסה וליהנות משירות במחיר זול ולקבל אותו מהר יותר.

עבור מעסיקים, ביטוח בריאות קבוצתי הוא למעשה צ'ופר שהם מציעים לעובדים שלהם, שכן מדובר בהטבה כספית לא קטנה. מדובר בפוליסת ביטוח מאוד רחבה, שניתן להפיק ממנה תועלות רבות. חשוב להדגיש, הפוליסה לא באה על חשבון השכר שמקבל העובד ולא על חשבון תנאים אחרים, אלה בנוסף להם. באופן כזה, מקום העבודה למעשה ממחיש את החשיבות שהוא מעניק לעובדים שלו.

נקודה חשובה שצריך לציין, ביטוח בריאות קבוצתי כולל הרבה פעמים גם מאפיינים של פנסיה. ראשית, מקומות עבודה רבים רוכשים פוליסות ביטוח מסוג זה, דרך אותן חברות ביטוח אצלן הם פותחים קרן פנסיה לעובדים שלהם, שנית, אפשר למצוא הקשרים מסוימים, בין אם זה בתנאים ובין אם זה בהיבטים שונים בפוליסה, שקשורים לסוג השירותים שאפשר לקבל דרכה.

כיצד עובדת פוליסת ביטוח קבוצתי

בעיקרון, הפוליסה עובדת באופן הבא: המעסיק רוכש פוליסה בתנאים מסוימים, כאשר הוא יכול לעשות את זה באופן קולקטיבי, בלי התייחסות לפרטים שאמורים ליהנות ממנה ובלי להתייחס למאפיינים כאלה ואחרים שיכולים להשפיע על הפוליסה. אז מדובר בפוליסה כללית לגמרי.

אופציה אחרת היא להתייחס על פי מאפיינים מסוימים, למשל, ישנם מעסיקים שבוחרים לרכוש פוליסות ביטוח על פי גילאים. כך עובדים צעירים יכולים ליהנות מפוליסה שמתאימה להם, בעוד שעובדים מבוגרים יכולים ליהנות מפוליסה שמתאימה עבורם. בכל מקרה, התנאים יהיו זהים לכל אחד בקבוצות הגיל שלו.

כאן טמון ההבדל הגדול בין פוליסה קולקטיבית לפוליסה אישית שכל עובד יכול לרכוש לעצמו. בעוד שכל אחד רוכש פוליסה על פי הצרכים שלו, הרי שמקומות עבודה רוכשים פוליסות ביטוח בריאות, על פי מאפיינים יותר כלליים, בלי להתייחס לעובד כזה או אחר.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש, מדובר על חסכון כלכלי עצום לעובד ומהטבה ייחודית שיכול לספק לו ולבני משפחתו שירותים רבים במהלך השנים.