אין זה סוד כי הפנסיות במדינתנו אינן מבטיחות בטחון כלכלי בגיל הפרישה. ובכל זאת, חשוב מאוד להתנהל ולפעול בצורה חכמה על מנת לצאת לפנסיה עם חסכון פנסיוני ראוי שיאפשר לנו לחיות בבטחה כלכלית ובכבוד. על מנת שאכן נוכל להתקיים מהפנסיה ללא חשש כלכלי רצוי להתחיל ולהפריש לחסכון הפנסיוני כבר בתחילת שנות העשרים לחיינו. גיל הפרישה בישראל כיום הוא 67 אצל גברים ו-62 אצל נשים. נתון זה מעיד בבירור כי נשים יצטרו לחסוך מדי יום יותר מגברים והפער בין המינים רק הולך ומתגבר בהיבט הכלכלי מכיוון שלרוב נשים נאלצות לרדת באחוזי המשרה בשנות ה-30 לחייהן בשל ילודה וגידול ילדים. דבר זה מוביל לקושי בחסכון הכסף והשאיפה הבסיסית להגיע לגיל הפנסיה עם חסכון של מיליון שקלים איננה פשוטה כל כך. בנוסף לזאת, לא הכל תלוי בנו בלבד מכיוון שהפנסיות שלנו מושקעות בשוק ההון ולא יודעים בבירור מה יהיו התשואות שלהן בעשורים שיבואו. כמו כן, הריבית בשוק ההון אפסית וניתן לומר בזהירות רבה כי שורר כאוס די משמעותי בתחום הפנסיות. עם זאת, ישנם כמה צעדים ברורים שיש לנקוט בהם בכדי להגיע לחסכון פנסיוני מכובד.

איך לחסוך לפנסיה?

ראשית כל, חשוב לבחור בתוכניות חיסכון הוגנות. אם תבחרו בתוכנית לא נכונה זה עשוי להתנקם בכם בטווח הארוך. רבים בוחרים במסלול הביטוחי הבסיסי אך לא יודעים כי הוא לא מתאים לכולם. לכן, אם אינכם מבינים בנושא ניתן להתייעץ עם יועץ פנסיוני אך גם בהיבט זה – חשוב לוודא כי הוא אובייקטיבי ואינו עובד בעבור אחת מחברות הביטוח והפנסיה.

דבר שני וחשוב לא פחות הוא להימנע מטעויות. כלומר, אל תשברו רצף או פדיונות פיצויים טרם יציאתכם לפנסיה. התייחסו בכובד ראש לפרמטרים המשפיעים על הקבצה : גובה דמי ניהול, מסלול ההשקעה, מחיר ביטוח חיים וכדומה. לא מומלץ לסמוך על קצבת הזקנה של המדינה אלא להעביר לחיסכון עצמאי גם כן מדי חודש שבאמצעותו תוכלו לשמור על רמת חיים נורמלית גם כשתגיעו לגיל הפרישה.

כיצד להתנהל עם כספי הפנסיה כשיוצאים לגמלאות?

אנשים רבים שיוצאים לפנסיה לא בהכרח בוחרים לשבת רגל על רגל בבית – יש שבוחרים לטייל, אחרים מנסים את מזלם בעבודות שונות ויש שאף בוחרים לפתוח עסק. הזמן הפנוי שצץ לפתע אצל פנסיונרים מעיר בהם את הצורך לנצלו כראוי ולכן במידה ובחרתם לפתוח עסק או לקחת חלק בעסק של בן משפחה או חבר – אל תעזו לבזבז את כספי הפנסיה שלכם במלואם. במקרה מסוג זה ניתן לקחת הלוואה לפתיחת עסק חדש אך הטעות המהותית ביותר תהייה לבזבז את כספי החיסכון בבת אחת. חשוב להתייחס לחסכון הפנסיוני בכובד ראש גם לאחר שיוצאים לפנסיה מכיוון שכספים אלו אמורים לשמש אותנו לאורך שנים ולאפשר לחיות בכבוד.